Czy klimatyzacja w domu to duży wydatek?

Czy klimatyzacja w domu to duży wydatek?

Klimat się ociepla, to fakt. Temperatury w ciągu roku są znacznie wyższe niż kilkadziesiąt lat temu. Lato bywa naprawdę upalne i co za tym idzie, często bardzo dokuczliwe. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się w bloku na wysokich piętrach lub gdy nasz dom jest mocno doświetlony, wpada do niego sporo światła dziennego to niestety musimy liczyć się z tym, że będzie się ono szybko nagrzewać, a sposobów na jego ochłodzenie nie ma zbyt wiele. Zwykły wiatrak może nie wystarczyć. Wówczas z pomocą przychodzą klimatyzacje. W wielu mieszkaniach jest to już standard.

Skończyły się czasy, kiedy klimatyzatory montowane były wyłącznie w restauracjach czy biurach. A i w tak nie we wszystkich.

Niektórzy uważają, że klimatyzacja w domu to zbędny luksus, którego koszt jest niebotyczny. Otóż okazuje się, że niekoniecznie. W momencie kiedy ten sposób ochładzania pomieszczeń stał się tak popularny jego ceny również stały dość przyzwoite. Więc dla wielu osób jest to rozwiązanie, na które spokojnie mogą sobie pozwolić.

Z jakimi kosztami należy się zmierzyć chcą zamontować klimatyzację w swoim domu?

Wszystko zależy do tego na jaki klimatyzator się zdecydujemy. Obecnie istnieją dwa rodzaje: klimatyzacja stacjonarna i mobilna.

Tą pierwszą dzielimy na dwie części: zewnętrzną, montowaną poza budynkiem oraz wewnętrzną, montowaną w pomieszczeniu. Są one odpowiednio połączone, aby umożliwić łatwy przekaz czynnika chłodniczego. Jeśli chodzi o element wewnętrzy to jest tutaj kilka opcji do wyboru:  ścienna, podsufitowa, kasetonowa, kanałowa oraz stojąca.

Ten rodzaj klimatyzacji jest bardzo wygodną opcją jeśli zamierzamy korzystać z niej przez większość czasu w roku, ponieważ urządzenie wytwarzające hałas znajduje się poza budynkiem. Mimo to, należy jednak zadbać o komfort sąsiadów i postarać się wybrać jedno z najciszej pracujących urządzeń.

Do wyboru mamy również klimatyzację mobilną. Jest to rozwiązanie dość praktyczne, ponieważ z łatwością można przenieść ją do pomieszczenia, w którym potrzebujemy ochłodzenia. Jednak jej minusem jest to, iż nie można całkowicie zniwelować hałasu, który wytwarza podczas pracy oraz to, że nie jest tak efektywna jak klimatyzacja obejmująca całe mieszkanie. Dodatkowo, wymaga rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz., co najczęściej dzieje się za pomocą okna.

Jeśli chodzi o ceny to znacznie tańszym rozwiązaniem jest klimatyzacja przenośna, ponieważ odliczamy wydatek poniesiony przy montażu. Zatem jej koszt waha się między 1 000,00 zł, a 2 000,00 zł. Natomiast jeśli zdecydujemy się na klimatyzację zewnętrzną z profesjonalnym montażem może nas to wynieść spokojnie kilka tysięcy złotych. Aktualnie ceny rynkowe to od 2 000,00 zł za samo urządzenie. Do tego należy doliczyć koszt montażu oraz coroczny przegląd urządzenia. Jest to jednak opłacalne w porównaniu z tym jaki komfort mieszkania zapewni domownikom to urządzenie przez cały rok.